Archiwum kategorii ‘Kolory’

Subkulturalnie Jeśli mówimy o różnych subkulturach, których przecież w otaczającej nas rzeczywistości nie brakuje, to na pewno jednym z elementów, które tworzą daną subkulturę jest określony styl ubierania się. Można, więc śmiało powiedzieć, że jednym z elementów stanowiących o danej subkulturze jest określona moda. Tak można było mówić o hipisach, którzy byli rozpoznawani między innymi po długich włosach, jak również po różnych elementach ubioru. Mowa o takich elementach jak kolorowe długie spodnie z szerokimi nogawkami, kolorowe bluzy i koszulki. Oprócz ubioru oczywiście można również wskazać na inne elementy, aczkolwiek to właśnie ubiór w poszczególnych subkulturach jest bardzo ważnym elementem. Nie chodzi tylko i wyłącznie o hipisów, gdyż ta grupa jest tylko jedną z wielu wyróżniających się na tle historii i na tle współczesnych dziejów. Można wskazać także na gotów, na grupę panków jak i na wiele innych grup społecznych stanowiących określoną subkulturę.

Kolory i wygląd Czarny kolor ubrania może być jak najbardziej kojarzony z grupą gotów, chociaż także i inne subkultury często korzystają z różnych elementów stroju w kolorze czarnym. Można nawet powiedzieć, że określone kolory stroju jak i określony styl ubierania jest pewnym wyznacznikiem danej subkultury. Nie można być gotem i ubierać się na kolor czerwony. Jak więc widać, ubiór nie jest tylko i wyłącznie okryciem ciała. Być może dla kogoś mieć takie właśnie znaczenie, ale jeśli spojrzymy na znaczenie ubioru w kontekście globalnym, to z pewnością jego istota jest znacznie głębsza. W poszczególnych subkulturach ubiór świadczy o wyznawanych zasadach, świadczy o tym, kim się jest, a więc można powiedzieć, że określa on każdego człowieka, który w danej subkulturze się znajduje. Bynajmniej nie jest to nic nadzwyczajnego, gdyż od bardzo wielu lat to, co mamy na sobie, w pewnym stopniu o nas świadczy. Być może w pewnych subkulturach mamy znaczenie ubioru bardziej uwidocznione, ale tak naprawdę nawet, jeśli nie znajdujemy się w żadnej subkulturze, to nasz ubiór ma spore znaczenie. Warto, więc prezentować się zawsze jak najlepiej. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta, ponieważ każdy z nas ubierając się adekwatnie do danej sytuacji, w jakiej się znalazł reprezentuje samego siebie.

Trendy i moda Dzisiaj wszelkiego rodzaju trendy nakazują wprowadzanie elementów ekstrawagancji. Bez tych elementów żaden z projektantów mody raczej nie może liczyć na jakąś spektakularną i błyskotliwą karierę. Ubiór współczesnego człowieka to nie tylko kwestia tego, co się na siebie nakłada, ale ubiór powinien wyrażać wnętrze człowieka, jego duszę, jego ego, jego mentalność. Współczesna moda to sztuka w dosłownym tego słowa znaczeniu. Sztuka pisana przez duże „SZ”, dzięki której życie wielu ludzi nabiera całkowicie innych barw. Współczesna moda każe poszukiwać w sobie czegoś głębszego i wyrażać siebie poprzez ubiór. Nie chodzi jedynie o pewne subkultury, które de facto w otaczającej nas rzeczywistości istniały już od dawna, ale wyrażać przez ubiór mogą się wszyscy poczynając od emeryta aż po szefa dużej firmy. Jeśli nasz ubiór będzie faktycznie wyrażał nas samych, to z pewnością będziemy mogli powiedzieć, że już nie gonimy za czymś, ale za czymś konkretnym. Na pewno warto, więc zainteresować się trendami, jakie panują na rynku mody, lecz czy warto ślepo w nie wierzyć?

Powracające mini W drugiej połowie ubiegłego wieku surowe obyczaje mody kobiecej uległy znacznemu przeobrażeniu. Obowiązujące zasady nakazywały zakrywanie wszelkich intymnych części ciała i to w taki sposób, aby przypadkiem żaden kawałek ciała nie mógł wyzwolić się spod ciała. Jeśli kobieta zakładała sukienkę lub spódnicę, to bezwzględnie musiała ona sięgać do kostek. W drugiej połowie ubiegłego stulecia ta sytuacja uległa diametralnej zmianie. Nastała, bowiem moda na mini, czyli na bardzo krótkie spódniczki. Była oczywiście pewna grupa społeczna, która zdecydowanie krytykowała tę modę, ale de facto przecież każda moda w przeszłości i teraźniejszości posiadała zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Moda na mini jednakże nie tylko nastała, ale na stałe weszła w rzeczywistość. Oczywiście po początkowym boomie stosowanie krótkich spódniczek nieco spowszedniało, chociaż nigdy nie zniknęło. Moda ma również to do siebie, że lubi też wracać. Nie inaczej było właśnie z krótkimi spódniczkami. Wystarczy chociażby wspomnieć w tym miejscu rok 2007, kiedy to najwięksi światowi kreatorzy mody jak Prada, Chanel czy też Gucci ponownie do sezonowych trendów wprowadzili bardzo krótkie spódniczki. Mowa dokładnie o bardzo krótkim rozmiarze, gdyż propozycje tych największych opierały się właśnie o bardzo krótkie spódniczki ze szczególnym akcentem na słowo „krótkie”. Oczywiście nie każda kobieta tej modzie ulegała, ale niewątpliwie można było spotkać bardzo wiele osób, które poszły za trendami i szeroko stosowały krótkie spódniczki. Warto również dodać, że moda z roku 2007 to nie tylko krótki krój spódniczki, ale ponadto również wielobarwność. Tym samym postawiono jeszcze mocniej na aspekt zwracania uwagi na osobę noszącą krótką spódniczkę i na aspekt atrakcyjności kobiecych nóg. Bez wątpienia, bowiem w modzie mini ukryty jest właśnie taki sens, aby zwrócić szczególną uwagę na kobiece nogi i podkreślić, że mogą one stać się ich szczególnym atutem. Zasadniczo jednak każda moda ma w sobie ukryty jakiś szczególny cel, dla którego została stworzona. Mini podkreśla kobiece wdzięki, sprawia, że pięknie i gustownie wyglądamy, a co więcej doskonale nadaje się niemalże na wszystkie okazje, co sprawia, że warto jest mieć ją w swojej szafie.

W pogoni za czymś Świat i otaczająca nas rzeczywistość na pewno nie lubi stagnacji i dlatego też w każdej z dziedzin życia, co rusz pojawiają się przeróżne nowości. Możemy mówić o takich dziedzinach, w których wszelkiego rodzaju zmiany są wręcz czymś koniecznym i wymaganym. Między innymi do takich właśnie dziedzin możemy zaliczyć modę. Nie od dzisiaj, bowiem wiadomo, że moda się zmienia i jest to jedna z jej podstawowych cech. Mowa oczywiście o modzie na różnego rodzaju ubiory. Zasadniczo możemy mówić, że moda zmienia się wraz z kolejnymi porami roku, aczkolwiek w historii mieliśmy bardziej przełomowe zmiany w światowej modzie. Między innymi moglibyśmy tutaj wspomnieć o wprowadzeniu do powszechnego użytku spodni typu dżinsy, o modzie mini czy też o modzie na pozbywanie się przez kobiety staników. Moda nie znosi stagnacji, ciągle poszukuje nowych wyzwań, nowych trendów, nowych wzorów. Być może właśnie, dlatego w modzie nigdy nie ma nudy. Tutaj cały czas tworzone jest coś całkowicie nowego. Oczywiście kilkadziesiąt lub kilkanaście lat temu wszelkiego rodzaju zachodzące zmiany nie były aż tak drastyczne jak to można powiedzieć o współczesnej modzie.